Strona główna Wydarzenia „Niech żyje nam Górniczy Stan”…. uroczyste obchody Barbórki Ślężańskiej

Aktualności

„Niech żyje nam Górniczy Stan”…. uroczyste obchody Barbórki Ślężańskiej

4 grudnia, ulicami miasta Sobótka, przy dźwiękach orkiestry,  przeszedł pochód Braci Górniczej. Kolorowe pióropusze górniczych czako falowały na tle białych ulic miasta.

Powód był wyjątkowy, ponieważ 4 grudnia to Dzień Górnika czyli Barbórka.

Barbórka to niezwykle uroczyste święto, które gromadzi społeczność górniczą w wyjątkowym klimacie. To okres świętowania i wdzięczności.

Gospodarzem uroczystości Barbórki Ślężańskiej był Mirosław Jarosz – Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka a w uroczystościach towarzyszył  Stanisław Leń – Wójt Gminy Marcinowice

Górnicze świętowanie rozpoczęła Msza święta  w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Następnie odbył się uroczysty przemarsz korowodu górniczego z orkiestrą dętą Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie a ceremonia oficjalna i prezentacje sceniczne  odbyła się w ŚOK/RCKS. Tam również nastąpiło wręczenie nadania nominacji i stopni górniczych oraz uhonorowanie pracowników za wieloletni staż pracy.

 

Wszystkim Górnikom życzymy, aby praca przynosiła nie tylko zasłużone efekty, ale także satysfakcję z pokonywanych trudności i osiąganych celów.

Niech Wasze zespoły będą zawsze zgrane, a wysiłki w dalszym ciągu przyczyniały się do rozwoju gospodarki jak i lokalnych społeczności.

Święta Barbara niech Wam błogosławi i nieustannie chroni Was i Wasze Rodziny.

Niech żyje nam Górniczy Stan!

 

Dziękujemy współorganizatorom uroczystości:  KOSD Sp z o.o., Sp.k.; EGM S.A. Kopalnia Granitu Chwałków 1; Ślężańskiemu Ośrodkowi  Kultury, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach i placówki oświatowej Gminy Sobótka i Gminy Marcinowice za współtworzenie i wspólne świętowanie tej szczególnej dla górnictwa i historii regionu daty.

Kolejny raz uroczystość uwiecznił dla nas Kronikarz Kopalni SKSM Sp. z o.o Krzysztof Tatrocki.

Zapraszamy na obejrzenie całej fotorelacji z uroczystości pod linkiem Zdjęcia i Film.

Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera! Wysłaliśmy wiadomość na podany adres e-mail.

SKSM Sp. z o.o. informuje, że realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.